متریال NBR چیست؟

 

NBR یکی از لاستیک های با کیفیت و بسیار منحصر به فرد می باشد که توسط الاستومر های مصنوعی نیترین با هیدروژنه شدن تولید می شود و بسیار با کیفیت می باشد و در واحد های بوتادین پلیمر است. خاصیت این نوع لاستیک به هیدروژنه شدن آن و مقدارش بستگی دارد. این لاستیک مقاومت شیمیایی بسیار بالایی دارد و در دمای بالا مقاوم است. همچنین در برابر سوخت و روغن هم مقاومت بسیار بالایی دارد.

بخار و آب گرم باعث پارگی آن نمی شوند. رفتار دینامیکی این لاستیک در برابر دمای بالا بسیار خوب می باشد. تولید کننده های قطعات لاستیکی زیادی در جهان این نوع لاستیک را به بازار عرضه می کنند.

همانگونه که اشاره شده NBR  نمونه ای از لاستیک مصنوعی است.

لاستیک مصنوعی از پلیمری هیدروکربنی باعنوان ایزوپرین تولید می شود.  به طور کل تمامی پلاستیک و لاستیک ها از صنایع نفت ساخته می شوند. لاستیک های مصنوعی دارای انواع متنوعی مانند بوتادی ان،  لاستیک بوتیل، لاستیک استرین، الاستومرها و غیره می باشند. تمامی این لاستیک ها به وسیله سنتز از نفت و دیگر مواد معدنی در کارخانه های تولید لاستیک ساخته می شوند.

همه انواع لاستیک ها دارای خاصیت انعطاف پذیری و تغییر شکل می باشند و در برابر حلال هایی مانند روغن و بنزین مقاوم هستند.

همچنین این مواد در مقابل عوامل دیگری مانند فشار گرما سرما و گذشت زمان دارای طول عمر مفیدی می باشند. البته تمامی این خواص بسته به نوع لاستیک متفاوت است. از دیگر خواصی که می ‌توان برای انواع لاستیک های مصنوعی بر شمرد این است که این مواد در دامنه دمایی گسترده خاصیت کشسانی خود را حفظ می نمایند. لاستیک های مصنوعی کاربرد های بسیار زیادی در صنعت و ساخت ابزار آلات و قطعات دارند. از این مواد در ساخت قطعاتی مانند اورینگ ،درزگیر، پکینگ، انواع تسمه، انواع پروفیل های لاستیکی و غیره استفاده می شود.

همچنین از آن ها در صنعت خودرو سازی، صنعت هواپیما سازی و ساخت انواع لوازم منزل و دیگر صنایع استفاده می شود. یکی از انواع لاستیک مصنوعی اورینگ NBR یا نیتریل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.